לוקחים אחריות - יוצאים מהכלוב!

יותר ויותר תאגידים בעולם מתחייבים להפסיק להשתמש בביצים מכלובים. המגמה הבינלאומית מגיעה גם לישראל!

פרויקט האחריות התאגידית להגנה על בעלי חיים הוא מיזם מקומי הפועל בישראל מטעם הקואליציה הבינלאומית Open Wing Alliance, המונה כ-80 ארגונים הפועלים בלמעלה מ-60 מדינות בעולם. 

המיזם פועל להפסקת השימוש בלולי כלובים בתעשיית הביצים, ומעבר הדרגתי ללולים ללא כלובים, המצמצמים את הפגיעה בתרנגולות. הכליאה בכלובי סוללה נחשבת לאחת מצורות ההתעללות הקשות ביותר: התרנגולות מוחזקות בצפיפות שאינה מאפשרת להן אפילו למתוח כנפיים, לעתים הן דורכות זו על זו, ועל רצפת הרשת האלכסונית הן אינן מסוגלות אפילו לעמוד בנוחות. הכלובים האלו כל כך אכזריים עד כי ב-38 מדינות כבר הוציאו אותם אל מחוץ לחוק.

בעקבות קמפיינים שהובילה הקואליציה, יותר מ-2,000 תאגידים בתעשיות המזון, ההסעדה ומוצרי הצריכה פרסמו מדיניות תאגידית בנושא רווחת בעלי חיים שבמסגרתה התחייבו להוציא משרשרת אספקתם ביצים שמקורן בלולי כלובים צפופים. התאגידים האלה כוללים יצרניות מזון כמו הרשי׳ז ופפסיקו, חברות קייטרינג כמו SSP ו-ISS, קמעונאיות כמו וולמארט וטארגט, מסעדות ובתי קפה כמו סטארבקס וקוסטה קופי, ורשתות בתי מלון כמו הייאט, רדיסון ועוד.

בין התאגידים הפועלים גם בישראל שהצטרפו למגמה ניתן למנות את יצרניות המזון נסטלה (אסם), יוניליוור, ג׳נרל מילס (פילסברי) ופוראטוס; חברות הקייטרינג סודקסו וניורסט; למעלה מעשרים בתי מלון מרשתות המלונות הילטון, מריוט, אינטרקונטיננטל, בסט ווסטרן, קמפינסקי, ווינדהם (רמדה) ואקור; רשת המסעדות המפעילה את ברגר קינג ורשת בתי הקפה קולומבוס שנכנסה לאחרונה לישראל - כל אלה התחייבו לעבור לביצים מלולים ללא כלובים עד 2025. את הרשימה המלאה ניתן למצוא כאן באתר יוצאים מהכלוב.

לאור הרשימה ההולכת ומתארכת של תאגידים שהתחייבו להפסיק את השימוש בביצים מכלובים, בשנים האחרונות יש עלייה חדה במעבר ללולים ללא כלובים ברחבי העולם, וההערכה היא שעד שנת 2025 מרבית תעשיית הביצים בארה"ב ובאירופה תתבסס על לולים ללא כלובים. 

בישראל קיימת מודעות ציבורית גבוהה לנושא, כך סקר מכון גיאוקרטוגרפיה (2020) מצא כי 89% מהישראלים חושבים שיש לאסור על לולי כלובים, ו-95% תומכים במעבר ללולים ללא כלובים ברפורמה בתעשיית הביצים.

מטרת המיזם היא לקדם הצטרפות של חברות וארגונים ישראלים ובינלאומיים נוספים שטרם הצטרפו למגמה, במטרה לאמץ מדיניות תאגידית לשיפור ההגנה על בעלי החיים וכן לוודא את יישום ההתחייבויות של התאגידים הגלובליים הפועלים בישראל, תוך מתן ייעוץ וקידום דיווח והערכות תקינים. כל זאת על רקע התוכנית הממשלתית לרפורמה בתעשיית הביצים, במסגרתה ייבנו מחדש מרבית הלולים בישראל בשנים הקרובות במימון ציבורי חלקי של מעל 300 מיליון שקלים.

 לפרטים נוספים אנא פנו לעו"ד איריס מגן, רכזת אחריות תאגידית, במייל open.wing.israrel@gmail.com

יצירת קשר:

עו"ד איריס מגן  |  רכזת אחריות תאגידית | אנימלס

open.wing.israel@gmail.com

Open Wing Alliance היא קואליציה בינלאומית של ארגונים למען בעלי חיים, המקדמת קמפיינים לעידוד אחריות תאגידית להגנת בעלי חיים. עמותת אנימלס הישראלית חברה לקואליציה בשנת 2019.

יצירת קשר:

עו"ד איריס מגן  |  רכזת אחריות תאגידית | אנימלס

open.wing.israel@gmail.com

Video Credit: Kelly Guerin / We Animals

Video Credit: CIWF